Informace o nás

Střední průmyslová škola v Otrokovicích byla založena v roce 1933 firmou Baťa jako řešení potřeby mít vzdělané odborníky pro práci s moderními stroji a technologiemi. Škola neměla tehdy vlastní budovu, jen několik primitivních učeben v přízemí administrativní budovy (dnešní školy) a později se několik let učilo v měšťanské a obecní škole (dnes Základní škola Mánesova a Gymnázium Otrokovice). Zde se učili ve dne žáci obecné a měšťanské školy a večer v 18:30 nastupovali do učeben „mladí muži“ a „mladé ženy“ (studenti Baťovy školy), aby do 20 – 21 hodin dokončovali svůj pracovní den vzděláváním.
Zpočátku škola neměla žádné interní učitele. Učili technici ze závodu a odborníci z výzkumného ústavu za částku 10, později 12 korun za odučenou hodinu. Žáči si své vyučování platili, a to na odborné škole 8 korun, na mistrovské 10 a na vyšší škole 12 korun týdně. Po roce 1937 vyrostla škola pod vedením vládního rady Rosy a ředitele ing. Matěje Hrádka ve školský kolos s více než 3000 žáky, kteří se vzdělávali v sedmi oborech – obuvnickém, strojírenském, stavebním, pletařském, elektrotechnickém, chemickém a koželužském. V době okupace přibyl ještě obor textilní. Škola procházela bouřlivým vývojem s mnoha změnami vnitřními i v celé koncepci školy, proto také změnila několikrát svůj název.
Roku 1971 je škola propojena s přilehlým areálem podniku Svit a zaměřuje se na výchovu koželužských odborníků. V rámci mezinárodní spolupráce tak v naší škole studovali studenti ze Srbska, Albánie, Mongolska, Kuby či Vietnamu. V roce 1985 je škola vybavena první učebnou výpočetní techniky počítači TNS.
Po roce 1989 dochází ve školství k období velkých změn. Zásadním průlomem bylo zrušení centrálního řízení škol Hospodářskou správou Brno a udělení právní subjektivity. Od té doby škola rozhoduje ve všech podstatných otázkách do jisté míry samostatně. Týká se to především obsahu studia, personálního obsazení i ekonomiky provozu. Ukazuje se, že monotypií zaměření na koželužský obor je neúnosné a dál by limitovalo rozvoj školy. Od roku 1992 tedy začíná škola nabízet další obory jako chemická technologie a ochrana životního prostředí. V roce 1994 začínají ekonomické problémy školy. Po desítkách jednání se školským úřadem, ministerstvem i fondem národního majetku získává škola v květnu 1995 budovu do svého vlastnictví. V červenci 1997 postihují školu záplavy a voda dosahuje téměř tří metrů. Po rekonstrukci škola otvírá nový obor Aplikovaná chemie a od roku 2000 i nový gymnaziálně zaměřený obor Technické lyceum. Od školního roku 2005/2006 je otevřen nový obor Přírodovědné lyceum a další zaměření oboru Aplikovaná chemie – Farmaceutické substance. 
V současné době škola je na škole 12 tříd rozdělených do 3 oborů, celkem zde vyučuje 23 kantorů, kteří naplňují studenty vědomosti podle ŠVP (školní vzdělávací program). Škola se pravidelně zapojuje do soutěžních ekologických her Globe Games, účastní se chemických olympiád i literárních soutěží.


Naši absolventi

 


TOPlist